Inne
Praca i pasja. To się nie wyklucza

Współpraca oparta na partnerstwie to przede wszystkim domena start-upów, nie globalnych organizacji. Jednak firmy są świadome tego, że atrakcyjne warunki zatrudnienia to nie wszystko. Pracownicy cenią pracodawców, którzy rozumieją jak ważne jest włączanie ludzi w procesy decyzyjne i zapewnianie możliwości rozwoju nie tylko na płaszczyźnie zawodowej, ale także w obszarze zainteresowań i pasji. Jedną z firm, która postawiła na niestandardowe podejście do pracowników oraz sposobu zarządzania jest Xceedance.

Współczesny rynek pracy

Młode, zmotywowane i pełne energii osoby, rozpoczynając karierę zawodową nie chcą być zamykane w schematach, ograniczane oraz pozbawione wpływu na kierunek rozwoju firmy. Cenią także równowagę między życiem zawodowym i osobistym oraz chcą mieć czas i środki na realizację swoich zainteresowań. Xceedance, nowy gracz na rynku BPO pod kierownictwem Marka Kaszczyca, nie tylko nie ogranicza wpływu pracowników na firmę, ale wręcz o niego zabiega.

“Xceedance, jako organizacja, urzekła mnie od samego początku. Firma nie przedstawia się jako typowe BPO (sektor usług dla biznesu - przyp. red.) i kierując się wewnętrznie bardzo silnymi wartościami, zbudowała zaangażowanie oparte na wspólnym dążeniu do sukcesu, gdzie oczekiwania stawiane każdemu pracownikowi bazują na stałym udoskonalaniu – siebie, procesu, produktów, współpracowników” – podkreśla Marek Kaszczyc.

Niestandardowe podejście

Wartości, jakimi kieruje się firma, są widoczne również w interakcjach z klientami, którzy dostają coś więcej niż standardowe rozwiązania. Aby to osiągnąć, w proces pracy dla klienta angażowani są różni pracownicy, niezależnie od szczebla. Taki model zarządzania oparty jest na idei turkusowych organizacji, czyli przekonaniu, że ludzie angażują się w różne zadania i sami sobie przydzielają konkretne role, ponieważ dobrze czują się w firmie, w której pracują. Ten model to przeciwieństwo typowej korporacji, w której pracownicy nie mają wpływu na rozwój organizacji, w której są zatrudnieni.

Wymarzona droga zawodowa

Jak to wygląda w praktyce?

Pracownicy angażowani są w proces decyzyjny dotyczący działania organizacji, co wiąże się także z transparentnością budżetu. Zaowocowało to przede wszystkim zwiększeniem zaangażowania w projekty i wsparło proces budowania zaufania w firmie.

“Dążąc do stworzenia angażującego, wyjątkowego i opartego na wartościach środowiska pracy, często podczas cotygodniowych spotkań dzielimy się doświadczeniami i omawiamy praktyki opisane m.in. w Management 3.0.” – tłumaczy Marek Kaszyc.

Organizacja posiada silny system szkoleniowy dla nowych osób. Każdy z pracowników jest indywidualnie odpowiedzialny za decyzje dotyczące własnego rozwoju. Dzięki temu wszyscy mają motywację do rozwijania siebie profesjonalnie i osobiście, inwestowania w swoje pasje czy umiejętności, które budują biznesową wartość dodaną.

“Wierzę, że realizacja swoich pasji, inwestowanie w rozwój siebie pozwoli nam stworzyć otoczenie, które przyniesie wiele radości z tego co robimy codziennie i wniesie zupełnie inną wartość we wspólne spędzanie czasu zarówno w pracy, jak i poza nią, a przede wszystkim zaangażuje nas wszystkich w dostarczanie wysokiej jakości usług i produktów dla naszych klientów” – zaznacza Kaszczyc.

Trudno się z tym nie zgodzić. W krakowskim biurze Xceedance pracownicy przenoszą pasję na poziom zainteresowań poza pracą. Lubią dzielić się tym co sprawia im przyjemność, co powoduje, że przekraczając własne ograniczenia stają się lepszymi i szczęśliwszymi ludźmi. Taki model organizacji pracy to sytuacja, w której każdy czuje się wygrany - pracownik, pracodawca, a na końcu także klient. Niewątpliwie jest to trend, który będzie się umacniał, o czym świadczy pozytywny odbiór, z jakim model organizacji spotkał się na rynku pracy.

Źródło:biznes.newseria.pl
Zobacz również
Inne

Gdy na zewnątrz zaczyna robić się cieplej, a zima powoli odchodzi w zapomnienie, warto pomyśleć o pierwszych aktywnościach na świeżym powietrzu. Wstańmy z kanapy, fotela bądź łóżka...

Miłośnicy aktywności fizycznej nie mogą obyć się bez odpowiednich ubrań. To właśnie one sprawiają, że trening staje się przyjemniejszy. Warto także zwrócić uwagę, że odzież...

Okazuje się, że segregatory są jednymi z najmniej docenianych materiałów biurowych na rynku, a szkoda. Bowiem ich przydatność i praktyczność jest ogromna. Segregatory są nieocenione...