Najnowsze wiadomości

4 grudnia 2024 17:08

Jak wybrać biurko?



Żaden gabinet, pokój dziecka czy studenta nie może się obyć bez wygodnego biurka. Służy ono nie tylko do pracy lub nauki, ale również do czytania książek, rysowania czy też grania w gry komputerowe. Musi być zatem funkcjonalnym meblem. Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie biurka?

Jakie biurko wybrać?

Na rynku znajdziemy szereg biurek różnego typu. Różnią się one pomiędzy sobą nie tylko ceną, ale również rozmiarami, kształtem, materiałem, z którego zostały wyprodukowane, czy też kolorystyką. Nic więc dziwnego, że wybór właściwego mebla spędza sen z powiek wielu osobom. Od czego powinniśmy zacząć?

Przede wszystkim od ustalenia, jakie rozmiary będą optymalnym rozwiązaniem. Jeżeli szukamy biurka dla:

  • dziecka dopiero co rozpoczynającego szkołę – wówczas biurko powinno mieć około 55 centymetrów wysokości. Blat zaś powinien być głęboki na około 50 cm i szeroki na 60-70 cm. Dzięki takim rozmiarom dziecko z powodzeniem będzie mogło rysować i uczyć się pisać i czytać,
  • starszaka – wówczas równie ważne jest dopasowanie wysokości biurka do wzrostu dziecka. W tym względzie pomocna może okazać się poniższa tabelka:

Wzrost dziecka

Wysokość biurka

1,12-1,25 m

około 55 cm   

1,26-1,39 m   

około 60 cm   

1,40-1,55 m

około 65 cm

 

 

 

 

 

 

Głębokość blatu powinna zaś sięgać około 60 cm. Za optymalną szerokość zaś przyjmuje się wartość mieszczącą się w przedziale 70-80 cm.

  • nastolatka i osoby dorosłej – tu również wysokość biurka uzależniona jest od wzrostu. Jeżeli sięgamy:
  • 1,55-1,70 m – wówczas biurko powinno mieć około 70 cm,
  • 1,70 i więcej – wtedy optymalną wartością jest około 76 cm.

Blat powinien być głęboki na około 60 cm i szeroki na 80 cm. Zapewni to optymalne warunki do nauki i pracy.

Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, aby rozważyć zakup biurka z regulowaną wysokością. Takie rozwiązanie, choć droższe od klasycznych modeli, umożliwia dostosowywanie wysokości meble do aktualnych potrzeb. Jest zatem wyjątkowo praktyczne.

Wybierając biurko, warto również sprawdzić, czy oferuje ono możliwość regulacji pulpitu. Jest to niezwykle przydatna funkcja. Zapewnia bowiem wysoki komfort pracy i nauki oraz sprawia, że kręgosłup mniej się męczy. Dba również o prawidłową postawę podczas wykonywania czynności przy biurku. Za optymalne nachylenie blatu uważa się:

  • 5% - podczas rysowania i projektowania,
  • 15% - w trakcie czytania,
  • 30% - do czytania.

Decydując się na kupno biurka, warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego zostało wykonane. Jego rodzaj wpływa nie tylko na estetykę mebla, ale również jego trwałość. Wśród najpopularniejszych rozwiązań wymienia się:

  • biurka drewniane – to klasyczne rozwiązania. Pięknie się prezentują, są trwałe oraz łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji. Pasują do wnętrz urządzonych w różnych stylach. Nic więc dziwnego, że cieszą się sporym uznaniem.

Pamiętajmy jednak, iż pod nazwą „drewniane” kryć się mogą zarówno modele z litego drewna, jaki i rozwiązania wykonane z materiałów drewnopochodnych. Te drugie odznaczają się mniejszą trwałością i gorszą estetyką. Są jednak lżejsze, a przede wszystkim tańsze,

  • biurka plastikowe – ich podstawowym atutem jest niska cena. Mają jednak ograniczoną trwałość. Pod wpływem uderzenia mogą bowiem pęknąć. Jeszcze do niedawna produkowane były głównie dla najmłodszych dzieci, jednak ze względu na swój minimalistyczny design coraz chętniej produkowane są w wariantach dla dorosłych. Doskonale się bowiem sprawdzają w biurach i gabinetach,
  • biurka szklane – to rzadko wybierana opcja. Zwykle jednak kupują je dorośli do swych gabinetów. Minimalistyczny design sprawdza się szczególnie dobrze w nowoczesnych wnętrzach.

Podsumowując, najważniejszą kwestią w doborze biurka jest jego dopasowanie do użytkownika. W ten sposób unika on wad postawy, a praca czy też nauka przebiega w komfortowych warunkach. Kwestią drugorzędną jest wygląd biurka. Nie możemy jednak zapominać, iż rodzaj materiału użytego do produkcji mebla wpływa nie tylko na jego walory estetyczne, ale również trwałość.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)