Najnowsze wiadomości

21 lipca 2024 8:37

Dlaczego warto rzucić palenie?



Palenie nadal jest bardzo popularnym nałogiem. Korzyści z rzucenia nałogu jest bardzo wiele. Jest to jednak zadanie, które wymaga wiele determinacji i silnej woli. Dlaczego warto rzucić palenie? 

Choroby płuc

Na choroby płuc cierpi 25% palaczy. Warto pamiętać, że chorują również bierni palacze, czyli często członkowie rodzin osób, które pozwalają sobie na palenie w ich towarzystwie. 

Substancje drażniące, które znajdują się w papierosach, w pierwszym momencie wywołują przewlekły proces zapalny. Objawami są kaszel, duszności, a następnie pogorszenie kondycji fizycznej. 

Przewlekła obturacyjna choroba płuc prowadzi do chronicznego niedotlenienia całego organizmu. Jest to choroba, której nie można wyleczyć, lekarze są w stanie wyłącznie łagodzić jej objawy. 

Rak - nie tylko płuc

Rak płuc to choroba, która zabija około 20 % palaczy. Należy jednak pamiętać, że rak u palaczy często rozwija się również w jamie ustnej oraz drogach oddechowych. Tabletki na rzucenie palenia gemini.pl/kategoria/zdrowie/uklad-nerwowy/rzucanie-palenia, które pomagają pozbyć się nałogu, pomogą uniknąć raka, który może zaatakować język, krtań, oskrzela czy płuca. 

Układ krążenia

Palenie papierosów wiąże się z niebezpieczeństwem niedotlenienia całego organizmu. Dlaczego? 

Tlenek węgla jest gazem, który powstaje wskutek niezupełnego spalenia tytoniu oraz innych elementów papierosa. Przenika do organizmu, gdzie wiąże się z hemoglobiną. Skutkiem tego jest mniejsza zdolność organizmu do przenoszenia tlenu. Cały organizm musi borykać się z efektem niedotlenienia. 

Tabletki na rzucenie palenia pomogą odciążyć serce, które wykonują bardzo trudną i ciężką pracę jaką jest tłoczenie krwi. Rozprowadzając jednocześnie tlenek węgla po organizmie. Warto wiedzieć, że palacz dostarczając organizmowi nikotynę zmusza go do uwolnienia adrenaliny, która powoduje, że serce jest zmuszone do większego wysiłku.

Życie odzyska smak i zapach

Palacze nie odczuwają smaków oraz zapachów tak intensywnie jak osoby wolne od tego nałogu. 

Tabletki na rzucenie palenia spowodują, że smaki staną się intensywniejsze. Potrawy zaczną być bardziej aromatyczne i zróżnicowane. 

Zmieni się również powonienie. Palacze często nie odczuwają wielu zapachów, gdyż przeszkadza  im dym, który nawet po wypaleniu papierosa znajduje się w ubraniach oraz mieszkaniu.

Włosy, paznokcie i skóra

Palenie odbija się nie tylko na zdrowiu, ale również na wyglądzie palaczy. 

Widać to bardzo wyraźnie na skórze, która nie jest jędrna, ale staje się szara i matowa. Warto również zwrócić uwagę na kondycję włosów oraz paznokci, które stają się łamliwe i rozdwajają się. Substancje szkodliwe występujące w papierosach również na nich pozostawiają swoje ślady. Dotyczy to również zębów, na których często pojawiają się przebarwienia spowodowane paleniem papierosów.  

Tabletki na rzucenie palenia pomogą odzyskać piękny i zdrowy wygląd. 

Osoby, które wygrają z nałogiem mogą być pewne, że poprawi się ich kondycja, samopoczucie oraz ogólna wydolność organizmu.

Komentarze (0)