Najnowsze wiadomości

24 maja 2024 17:38

Jak wybrać komputer?Trudno wyobrazić sobie dziś pracę, rozrywkę, a nawet szukanie różnorodnych informacji bez dostępu do komputera. Urządzenia te towarzyszą nam każdego dnia i pełnią zarówno funkcje rozrywkowe, jak również bywają narzędziem do pracy. Jak wybrać komputer? Czym się kierować?

Komputer stacjonarny lub mobilny – co wybrać?

Choć jeszcze do niedawna prym wiodły komputery stacjonarne, już od lat można obserwować rosnącą popularność urządzeń przenośnych i trudno się temu dziwić. Coraz więcej osób ceni mobilność i możliwość zabierania urządzenia w podróż, na miasto, na uczelnię lub na spotkanie z klientem. Mimo tak dużej wygody, jaką zapewniają laptopy i ultrabooki, komputery stacjonarne wciąż są niezwykle chętnie wybierane. Oba rozwiązania mają swoje słabsze i mocne strony. Na co się zdecydować?

Jeśli planujemy korzystać z komputera wyłącznie w domu lub biurze i zależy nam na jego dobrych parametrach przy niskiej cenie, to najlepszym rozwiązaniem może okazać się komputer stacjonarny. Komputery PC są nieco tańsze od laptopów o zbliżonych parametrach, a jeśli mają być użytkowane w jednym miejscu, to nie ma sensu wybierać urządzeń mobilnych.

Jeśli natomiast urządzenie ma być użytkowane do różnych działań, niekoniecznie do zaawansowanych prac graficznych i gier, w domu i poza domem, to oczywistym wyborem jest laptop.

Komputer stacjonarny

Oferta gotowych komputerów stacjonarnych oraz komponentów PC jest ogromna. To podzespoły i gotowe zestawy, wśród których można znaleźć sprzęty do zastosowania biurowego, multimedialnego i do profesjonalnego projektowania, animacji lub gier. Oferta jest tak szeroka, że wiele osób może mieć trudności z doborem optymalnych komponentów komputera PC. Jeśli niuanse i różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami procesorów, kart graficznych i pamięci RAM są nam obce, warto zdać się na zakup gotowej konfiguracji lub przejrzeć poradnik zakupowy na ten temat, w którym znajdziemy wiele przydatnych informacji. https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-komputer-stacjonarny-jaki-komputer-kupic-w-2018/529/

Komputer stacjonarny w wersji budżetowej lub do rozbudowy

Gdy rozejrzymy się za wydajnym komputerem PC, który będzie mógł być użytkowany do każdego typu działań, może okazać się, że jego zakup zdecydowanie przekracza nasz budżet. Wyjściem z tej sytuacji może być rozłożenie zakupu na raty, zakup komputera w nieco słabszej konfiguracji lub sięgnięcie tylko po te komponenty, które są niezbędne i rozbudowa zestawu w przyszłości.

  • Jeśli nie potrzebujemy od razu korzystać z najmocniejszego układu graficznego, można postawić na użytkowanie grafiki zintegrowanej z procesorem (wówczas należy wybrać stosowny procesor), a kartę graficzną można dokupić, gdy pojawi się dobra oferta cenowa.
  • Jeśli nie potrzebujemy od razu mieć do dyspozycji bardzo dużej przestrzeni dyskowej, możemy kupić jeden dysk, a kolejny lub kolejne dokupić później. To duża oszczędność przy dyskach SSD, które są droższe od klasycznych dysków twardych.
  • Jeśli nie jest to przeszkodą, możemy na początku zakupić pamięć RAM o bazowej pojemności (na przykład 8 GB), a z czasem dokupić kolejną pamięć.

Komputer do gier

Komputery gamingowe nie należą do tanich konfiguracji i z całą pewnością nie warto na nich przesadnie oszczędzać, bo szybko okaże się, że wybrany sprzęt obsłuży wyłącznie mniej wymagające produkcje.

Komputer gamingowy można skonfigurować samodzielnie, jeśli wiemy, na czym konkretnie nam zależy, ale możemy również sięgnąć po gotowe komputery dla graczy. https://www.morele.net/komputery/komputery-pc/komputery-dla-graczy-672/ To zestawy stworzone przez znawców w tej dziedzinie. Gotowy komputer gamingowy posiada kompatybilne, dobrze dobrane komponenty, co sprawia, że w pełni wykorzystuje swój potencjał. Gdy sięgamy po pojedyncze podzespoły, istnieje ryzyko, że dobierzemy je tak, że będą do siebie pasowały pod względem złącz i technologii działania, ale nie będą w pełni wykorzystane (zbyt słaby procesor do zbyt mocnej karty graficznej i odwrotnie to częsty przypadek, który wpływa na całkowitą wydajność komputera w grach).

Zakup komputera to spory wydatek, a szczególnie jeśli chodzi o komputer gamingowy lub do profesjonalnych prac graficznych i projektowych. Warto porównywać ceny poszczególnych rozwiązań, by dobrać optymalny sprzęt w rozsądnej cenie.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)