Niezwykły sposób pomagania bezdomnym zwierzętom
12 sie 2014 - Wolontariat
23 stycznia 2025 18:23
Pielęgnacja ogrodu to nie tylko grabienie liści, pielenie chwastów czy też nawożenie roślin. Czasem zmuszeni jesteśmy wykonać bardziej niebezpieczne czynności, takie jak na przykład ścinanie drzew. Jak to zrobić, aby nikomu nic się nie stało i jakich narzędzi używać?
Jeżeli drzewo przeszkadza, jest schorowane lub grozi bezpieczeństwu użytkowników ogrodu, należy je wyciąć. Co do zasady, trudności nie powinno nam nastręczyć usunięcie drzewa, które rośnie prosto, ma pień o obwodzie około 50 centymetrów, a jego wysokość sięga kilku metrów.
Gdy drzewo ma w obwodzie więcej niż 50 centymetrów, jest wysokie, pochylone na przykład w stronę budynku lub rośnie w pobliżu linii telefonicznej lub napowietrznej linii energetycznej, wówczas warto rozważyć zatrudnienie fachowca, który zajmuje się profesjonalnie wycinką drzew. Usunięcie takiego drzewa jest bowiem trudniejsze, a jeśli nie mamy w tym zbyt dużego doświadczenia, może stworzyć zagrożenie dla mieszkańców i budynków znajdujących się na posesji, a także nas samych.
Najlepszym okresem na ścinanie drzewa jest pora od jesieni do wiosny. Wówczas bowiem znajduje się ono w fazie spoczynku. Jest to optymalny czas na jego usunięcie, gdyż:
Oczywiście zdarzają się przypadki, gdzie z wycinką nie możemy czekać aż do optymalnego okresu i drzewo trzeba usunąć natychmiastowo. Za każdym razem należy jednak działać z rozwagą, niezależnie od tego, jak wiele drzew już wycięliśmy.
O tym, czy uda nam się bezpiecznie i bezproblemowo ściąć drzewo, decyduje nie tylko nasze doświadczenie, ale również sprzęt, jaki mamy. Do usuwania drzew zwykle wykorzystuje się piłę łańcuchową. Na rynku znajdziemy jej dwa warianty:
Co więcej, pilarka spalinowa charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i przeciążenia. Jest zatem wytrzymała, a odpowiednio konserwowana posłuży nam przez wiele lat. Wśród jej głównych atutów wymienia się jednak mobilność. Możemy ją używać dosłownie wszędzie, o ile pod ręką będziemy mieć wystarczający zapasa mieszanki paliwowej.
Przydatna okazać się może również piła tarczowa. Za jej pomocą będziemy w stanie pociąć gałęzie i konary na drewno na opał, w ten sposób wykorzystując zebrany surowiec. Pamiętajmy, że również podczas użytkowania tego sprzętu należy zachować ostrożność.
Materiał zewnętrzny
© Copyright cik.sos.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Komentarze (0)