Najnowsze wiadomości

21 lipca 2024 9:05

Jaka zmywarka – do zabudowy czy wolnostojąca?



Dobrej jakości zmywarka gwarantuje nam nie tylko oszczędność czasu, ale również pieniędzy. Podczas działania wykorzystuje bowiem znacznie mniej wody niż my przy myciu naczyń w zlewie. Żeby jednak wszystko to stało się możliwe, musimy dokonać wyboru odpowiedniego modelu urządzenia.

Tych oczywiście jest sporo. Różnią się między sobą przede wszystkim zakresem funkcji oraz najważniejszymi parametrami technicznymi. Podział zmywarek związany jest również z ich budową i sposobem montażu. Pod tym względem wyróżniamy:

- zmywarki do zabudowy – wybierane są z tego względu, że pozwalają na dostosowanie ich wyglądu (a mówiąc dokładniej frontu i góry) do wyglądu pozostałych mebli znajdujących się w kuchni. Dzięki temu stają się spójne z całą aranżacją pomieszczenia,

 

Pamiętać należy o tym, że na rynku dostępne są dwa rodzaje urządzeń do zabudowy. Mowa tu o zmywarkach całkowicie zintegrowanych, które nie są widoczne, ponieważ cała ich obudowa zostaje obudowana, a także o modelach częściowo zintegrowanych – widoczny jest panel sterowania.

 

- zmywarki wolnostojące – jak nietrudno się domyślić, są to urządzenia samodzielne, które możemy postawić w dowolnie wybranym przez siebie miejscu, niekoniecznie w kuchni. Nie pozwalają na dopasowanie ich wyglądu do całości pomieszczenia, jednak w większości przypadków umożliwiają zamontowanie blatu kuchennego.

Wybór modelu zmywarki zazwyczaj uzależniony jest od naszych potrzeb, a także możliwości. Czasem bowiem urządzenia tego typu stawiane są w oddzielnym pomieszczeniu, toteż zakup modeli do zabudowy mija się z celem. Niezależnie do naszego wyboru, zawsze możemy liczyć na to, że zmywarka pozwoli nam ograniczyć czas spędzony w kuchni, oszczędzić wodę, a także sprawi, że naczynia będą czyste i pachnące.

Wybór zmywarki nie może jednak ograniczać się do dostosowaniu jej budowy i sposobu montażu do poosiadanych przez nas pomieszczeń. Konieczna jest bowiem również analiza najważniejszych parametrów, które mają bezpośredni wpływ na to, jakimi możliwościami dysponuje urządzenie.

Na co zwrócić uwagę?

Zmywarka zmywarce nierówna, dlatego przed zakupem patrzymy na jej rodzaj, cenę oraz kilka istotnych parametrów. Jakich dokładnie?

Klasa energetyczna. Jest bardzo często ignorowana przez konsumentów, jednak pełni bardzo ważną rolę. Dlaczego? Ponieważ informuje ilości zużywanej energii przez urządzenie. Im klasa lepsza, tym zmywarka bardziej energooszczędna. Najlepsze modele pod tym względem wyróżniają się klasa energetyczną A++, natomiast najgorsze klasą D.

Sposób podgrzewania wody. Może być realizowane poprzez grzałkę umieszczaną na spodzie lub nowoczesny ogrzewacz przepływowy. Drugie rozwiązanie jest oczywiście wydajniejsze, jednak wyróżnia się wyższą ceną.

Programy. Co nam po zmywarce, która realizuje wyłącznie jeden program mycia? Warto zakupić urządzenie o bardziej rozbudowanym działaniu, nawet jeśli ma wiązać się to z koniecznością wydania kilkuset złotych więcej. Takie zmywarki pozwolą nam bowiem na usunięcie intensywnych zabrudzeń lub wprowadzenie programu, który nie uszkodzi szczególnie wrażliwych naczyń.

Pojemność. Informuje nas o tym, ile naczyń będziemy mogli umyć za jednym podejściem. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że im większa pojemność, tym większe wymiary samej zmywarki. Zawsze warto więc dokładnie zmierzyć miejsce, które możemy przeznaczyć na zamontowanie urządzenia.

Wyposażenie i dodatkowe funkcje. Dobrej jakości zmywarka wyposażona zostaje w specjalne półki na talerze, koszyczki na sztućce, uchwyty na kieliszki czy chociażby specjalne stojaki lub półki na duże naczynia (na przykład garnki i patelnie). Oczywiście każde urządzenie musi posiadać łatwy w obsłudze programator (w nowszych modelach występuje on w postaci dotykowego wyświetlacza) oraz samoczyszczące się filtry, dzięki którym możemy mieć pewność, że we wnętrzu nie będą osadzać się resztki jedzenia.

Jeżeli chodzi o dodatkowe funkcje, ich zakres może być naprawdę szeroki. Wymienić można chociażby możliwość sterowania zmywarką przy użyciu urządzeń mobilnych, zaprogramowania czasu pracy urządzenia czy zróżnicowane funkcje chroniące przed zalaniem kuchni i uszkodzeniem zmywarki.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)