Najnowsze wiadomości

24 maja 2024 17:51

Soczewki kontaktowe - rzeczy, które warto wiedziećPrawdopodobnie każda osoba, która posiada wadę wzroku, raz na jakiś czas myśli o zdjęciu okularów z nosa i zamiany ich na alternatywną, wygodniejszą opcję - soczewki kontaktowe. O ile już tego nie zrobiła... To dzięki nim cały czas będziemy równie ostro widzieć obraz, zachowując komfort widzenia. Nic więc dziwnego, że wielu pacjentów decyduje się na to rozwiązanie. Niektórzy wybierają je na jeden dzień, inni używają jako podstawowego sposoby korekcji wzroku. Obie opcje są możliwe. Warto jednak wiedzieć kilka rzeczy, zanim zdecydujemy się na wybór soczewek kontaktowych.

Parametry soczewek kontaktowych

Po otrzymaniu recepty na soczewki kontaktowe pacjent, który pierwszy raz ma z nimi styczność, z pewnością zastanawia się nad dwoma parametrami: BC i DIA, co to jest? Otóż to właśnie te wartości będą widnieć na recepcie od lekarza prowadzącego. Soczewek kontaktowych nie powinniśmy dobierać sobie sami - to dzięki wiedzy oraz doświadczeniu specjalisty znajdziemy produkt, który będzie idealnie pasował do naszych oczu. Warto pamiętać także o tym, by nie mylić recepty na okulary z tą na soczewki, ponieważ są to dwa  różne produkty. Szkła kontaktowe posiadają dodatkowe parametry związane z kształtem oraz ich budową, a ich moce mogą być różne od tych, które obecnie używamy w naszych okularach. Samodzielny wybór soczewek może spowodować niedogodności widzenia czy nawet pogorszenie się wzroku, dlatego też punktem obowiązkowym jest udanie się na wizytę do optometrysty w celu uzyskania recepty. Wspomniane parametry BC natomiast to krzywizna soczewek, a DIA - ich średnica. To dwie obowiązkowe wartości, które muszą znaleźć się w recepcie, by następnie móc wybrać odpowiednie szkła kontaktowe.

Krople do oczu - czy są konieczne?

Wybierając soczewki, często kierujemy się różnymi aspektami. Jednym z nich nieraz bywa zachowanie produktu w odpowiedniej higienie – tylko jednorazowe soczewki nie wymagają zakupu dodatkowych płynów do czyszczenia. Jest jednak jedna rzecz, którą warto wdrożyć do swojego życia codziennego, jeśli decydujemy się na używanie szkieł kontaktowych: krople do oczu. Dlaczego warto używać kropli do oczu przy soczewkach? To podstawa pielęgnacji, dzięki której zachowamy odpowiedni poziom nawilżenia naszych oczu. Długie noszenie szkieł kontaktowych może bowiem je wysuszać, a tym samym prowadzić do podrażniania i czerwienienia. Warto jednak pamiętać o tym, by zwrócić uwagę na skład kupowanych kropli - powinny to być takie, które pozwolą na swobodny kontakt oka z soczewkami. Co więcej, jest to zakup, który powinien być obowiązkowy w szczególności u osób, które pracują przed komputerem lub w klimatyzowanym pomieszczeniu. To najlepszy sposób na zachowanie nawilżenia naszych oczu - niezależnie od tego, czy używamy soczewek kontaktowych, czy też nie.

Przekrwione oczy - jak sobie z nimi radzić?

Zaczerwienione oczy to problem, który dotyka wielu osób. Powoduje uciążliwe łzawienie czy swędzenie, dlatego też warto znać sposoby na przekrwione oczy, dzięki którym pozbędziemy się dyskomfortu. Warto wypróbować domowych metod, takich jak okłady z herbaty - wystarczy nasączyć waciki kosmetyczne zieloną herbatą lub rumiankiem, nałożyć je na zamknięte powieki i w ten sposób odczekać kilka minut. Dobrym sposobem mogą być także wspomniane wcześniej krople do oczu, dzięki którym natychmiastowo nawilżymy oczy i ukoimy ból.

Komentarze (0)