Najnowsze wiadomości

23 czerwca 2024 10:06

Sprzedałeś samochód - nie zapomnij o niezbędnych formalnościach.Zmiana samochodu na nowy to sporo formalności. Po pierwsze, związanych ze znalezieniem, zakupem i zarejestrowaniem nowego pojazdu. Po drugie, tych wymaganych przy sprzedaży samochodu. Nie wystarczy jedynie umowa kupna-sprzedaży auta podpisana z nowym właścicielem. Należy dopełnić formalności wymaganych przez polskie przepisy. Jedną z nich jest zawiadomienie o zbyciu pojazdu odpowiednich instytucji. Sprawdź, co musisz zrobić po sprzedaży pojazdu, by spać spokojnie. 

Pamiętaj o zgłoszeniu zbycia pojazdu!

Po udanej sprzedaży samochodu zmienia się jego właściciel, co powoduje szereg zmian w kwestiach dokumentacji. Ostatecznie, używanie samochodu związane jest z kilkoma instytucjami, m.in. Wydziałem Komunikacji czy towarzystwem ubezpieczeniowym. Zanim nowy kierowca wyruszy w trasę pojazdem, sprzedający musi powiadomić dwie instytucje:

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu Wydziału Komunikacji jest wymagane przez polskie prawo, więc powinieneś zrobić to w pierwszej kolejności. Obowiązek ten spoczywa na byłym właścicielu, ale jeśli nie jesteś w stanie zrobić tego fizycznie, istnieje inna opcja. Zgłoszenie sprzedaży samochodu w Wydziale Komunikacji może się odbyć za pośrednictwem pełnomocnika wyznaczonego przez dotychczasowego właściciela.

Jakich dokumentów wymaga zgłoszenie zbycia pojazdu? Nieodzowny jest sam wniosek o zbyciu pojazdu, jego wzór możesz znaleźć w internecie. Do wniosku należy dołączyć kopię umowy kupna-sprzedaży samochodu i mieć ze sobą dowód osobisty. Jeśli samochód był zarejestrowany na firmę, wymagany jest także stosowny wypis z KRS. Zawiadomienie o zbyciu samochodu jest bezpłatne, nie niesie żadnych kosztów.

Drugi obowiązek, wynikający z art. 32 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, to zgłoszenie zbycia pojazdu towarzystwu ubezpieczeniowemu. Chodzi oczywiście o firmę, w której było wykupione ubezpieczenie OC sprzedawanego samochodu. Na złożenie takiego zawiadomienia sprzedający ma 14 dni. Co powinno się w nim znaleźć? Wszystkie dane byłego właściciela oraz nabywcy – PESEL, imię i nazwisko, adres zameldowania. Chociaż podanie danych nabywcy może się wydać naruszeniem jego prywatności, w tym przypadku jest konieczne i usprawiedliwione przez prawo. 

Sprzedając samochód nie zapomnij o jego wyrejestrowaniu tylko w szczególnych przypadkach.

Właściciele samochodu często mają przeświadczenie, że po jego sprzedaży spoczywa na nich obowiązek wyrejestrowania pojazdu. Polskie prawo wymaga tego tylko w szczególnych sytuacjach, na przykład zbycia auta za granicę lub do punktu demontażu. W innych przypadkach wyrejestrowanie pojazdu po sprzedaży nie jest wymagane.

Wspomniane wcześniej zawiadomienie o zbyciu pojazdu jest wymogiem nałożonym na kierowcę przez polskie prawo, ale często bywa mylone z wyrejestrowaniem. Jeśli zawiadomiłeś Wydział Komunikacji oraz ubezpieczyciela, to koniec formalności. Nie jest konieczne wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży, które dodatkowo jest obciążone opłatą 10 złotych i nie należy mylić tych pojęć.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)