Najnowsze wiadomości

24 maja 2024 18:53

Pomaganie innym – czy i dlaczego warto?Współczesny świat pełen jest ludzi skupionych wyłącznie na swoim interesie. Jednakże cena egoizmu jest wysoka, bo to przecież poprzez wzajemną życzliwość i wspomaganie się można osiągnąć znacznie więcej i to w zdecydowanie lepszej atmosferze.

Pomaganie innym

W życiu każdego z nas przychodzą kryzysowe sytuacje, w których pomoc innej osoby jest bezcenna. Czasem zwykła możliwość szczerej rozmowy z drugim człowiekiem może przynieść niezwykle pozytywne skutki. Należy także pamiętać aby samemu wykazywać się empatią i wspierać innych w trudnych chwilach.

Wbrew pozorom, pomaganie innym bywa czasem kontrowersyjnym tematem, szczególnie gdy dotyczy to fundacji charytatywnych, które pomagają tysiącom ludzi, operując przy tym dużymi środkami finansowymi. Na szczęście każdy z nas, może pomagać jednej konkretnej osobie, za to całym sercem. Pamiętać należy także, że bezinteresowne pomaganie innym jest często źródłem gigantycznej satysfakcji i sprawia, że stajemy się szczęśliwszymi ludźmi.

Pomagać można na wiele prostszych i bardziej złożonych sposobów. Czasem najprostsze środki takie jak właśnie zwykła rozmowa okazują się najważniejsze. Dobre słowo wypowiedziane do osoby będącej w czasie załamania nerwowego mogą przecież zdziałać dużo więcej niż np. pieniądze wydane na tabletki przeciwdepresyjne.  Warto zwrócić uwagę, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu, gdy ludzie mieli dużo bliższe relację w rodzinie jak i z przyjaciółmi, to dużo rzadziej korzystano z usług psychologów czy psychiatrów. Niestety we współczesnym świecie ludzie rzadko ze sobą szczerze rozmawiają, a jeżeli już to robią to dopiero pod wpływem substancji odurzających takich jak alkohol czy narkotyki. Pod wpływem tych substancji ludzie jednak wypowiadają często słowa, których tak naprawdę nie chcieliby nigdy wypowiedzieć. Ponadto taka sytuacja sprzyja rozwojowi uzależnień od alkoholu czy narkotyków.

Pomocna dłoń

Pomagać można na wiele sposobów.

Pomoc psychiczna jest bardzo ważna, szczególnie we współczesnym świecie skupionym na celach materialnych. Ważne są jednak także inne, bardziej praktyczne metody wspierania innych. Współczesny świat wywiera na nas swego rodzaju presję. Każdy musi być samodzielny i najlepszy we wszystkim. Jednakże nie jest to po prostu możliwe, każdy z nas ma bowiem indywidualny zestaw talentów i zdolności. Czy nie lepiej byłoby więc skupić się tylko na jednej dziedzinie i być w niej mistrzem? Wtedy to w danej dziedzinie możemy pomagać innym, a w innych obszarach otrzymywalibyśmy wsparcie od innych.

Są też sytuacje, w których najpiękniejsze słowa nie pomogą w konfrontacji z brutalną rzeczywistością. Kiedy ktoś nie ma pieniędzy na jedzenie, albo środków na konieczną operację dla dziecka, to przecież żadne słowo nie ukoi bólu. Dlatego też, jeżeli tylko mamy taką możliwość, to wspierajmy finansowy potrzebujących.

Wsparcie finansowe może wzbudzać emocje. Ciężko przecież stwierdzić, co na pewno stanie się z pieniędzmi, które przekazujemy na fundację charytatywne czy też wrzucamy do puszki bezdomnej osoby. Pamiętajmy jednak, że w zdecydowanej większości wypadków służą one wsparciu potrzebujących, a że czasem możemy trafić na oszustów? Cóż, całego świata sami nigdy nie naprawimy.

Czy warto pomagać?

Wielu ludzi nie chce pomagać, ponieważ sami są niezadowolenie ze swojego życia. Takie osoby często myślą, że jak już kiedyś będę bogaty i szczęśliwy to zacznę wspierać innych. Należy jednak pamiętać, że taki schemat myślenia bywa bardzo złudny. Nawet kiedy sami nie jesteśmy najszczęśliwszymi osobami na świecie, to pomoc innym może wyzwolić w nas ogromne pokłady pozytywnej energii.
 

Komentarze (1)

  1. Maja (Maja) - 17 lutego 2020

    Wspieranie innych to nie tylko pomoc materialna. Czasem ważniejsza jest pomoc "czynem". Sama pomagam w ten sposób, ściągnęłam sobie na telefon aplikację Pomagator, która po bezpłatnej rejestracji wyświetla nam prośby o pomoc osób z naszej okolicy, są to różne prośby, np. prośba o pomoc w naprawie zepsutego sprzętu, podwiezieniu kogoś w jakieś miejsce, zrobieniu ciężkich zakupów itd. Każdy znajdzie jakieś ogłoszenie, w którym może bez problemu pomóc, natomiast później sam może też wystawić ogłoszenie z prośbą o pomoc, to działa w dwie strony :)