Najnowsze wiadomości

27 kwietnia 2024 6:44

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o soczewkach i okularach korekcyjnych



Oto kilka kwestii, które są istotne dla osób z wadą wzroku. Zobacz, co koniecznie musisz wiedzieć na temat soczewek i okularów korekcyjnych. Dzięki tej wiedzy bardziej świadomie dokonasz zakupu i wybierzesz odpowiedni dla siebie sposób poprawy jakości widzenia.

Do okularów korekcyjnych przysługuje dopłata

O ile jesteś zatrudniony na umowę o pracę i korzystasz z komputera przynajmniej połowę czasu pracy, przysługuje Ci dopłata do okularów przez pracodawcę. Po pierwsze, lekarz musi stwierdzić obecność wady wzroku i wskazać, że istnieje konieczność noszenia przez konkretną osobę okularów w czasie pracy. Takie zaświadczenie może wystawić lekarz medycyny pracy, przykładowo podczas badań okresowych czy badań wstępnych do pracy. Oprócz tego dla możliwości dopłaty istotne jest to, by korzystanie z monitora trwało minimum 4 godziny dziennie. Obowiązkiem pracownika jest też dostarczenie faktury na zakup okularów korekcyjnych.

Możesz zyskać refundację na soczewki kontaktowe

Większe kontrowersje wzbudza z kolei uzyskanie dofinansowania na soczewki kontaktowe. Trzeba jednak pamiętać, że refundacja na soczewki kontaktowe jest również możliwa. Warunkiem jest jednak uzyskanie zaświadczenia od lekarza specjalisty na podstawie wyników badań, że wskazane jest stosowanie soczewek kontaktowych zamiast okularów korekcyjnych.

Okulary korekcyjne mają wiele przydatnych uszlachetnień

Okulary nie tylko korygują wzrok, ale też chronią go np. przed nadmiernym wpływem światła niebieskiego czy ułatwiają widzenie w warunkach, gdy ze względu na zbyt dużą ilość napływającego światła, może być to utrudnione. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, jak sprawdzić czy okulary mają antyrefleks. To powłoka bardzo ceniona przez użytkowników, poprawiająca jakość i ostrość widzenia. Przede wszystkim wyeliminujesz odbłyski (refleksy świetlne), przez co oczy nie będą tak zmęczone. Szkła w okularach z antyrefleksem również wizualnie prezentują się lepiej. Mówi się nawet, że są bardziej estetyczne niż te, pozbawione tego rodzaju filtru.

Soczewkami możesz skorygować nawet złożone wady wzroku

Soczewki kontaktowe mogą pomóc Ci nie tylko wtedy, gdy masz krótkowzroczność czy dalekowzroczność. Także wtedy, gdy np. borykasz się z astygmatyzmem albo presbiopią, czyli wadą wzroku wywołaną naturalnymi, fizjologicznymi procesami starzenia się. Warto zwrócić uwagę np. na soczewki Dailies Total1, które idealnie nadają się do korekcji w przypadku osób o oczach wrażliwych i skłonnych do podrażnień. To soczewki kontaktowe jednodniowe, więc po zdjęciu można je po prostu wyrzucić do kosza. Stosujesz je wygodnie na co dzień, albo zakładasz, gdy najdzie Cię ochota, by w konkretnym dniu zrezygnować z noszenia okularów.

Soczewki, które korygują astygmatyzm to m.in. soczewki kontaktowe Acuvue Oasys for Astigmatism.  Polecaną marką są także soczewki Biofinity, od jednego z największych producentów w tej branży, koncernu CooperVision. To z kolei soczewki miesięczne, czyli można je nosić do 30 dni w trybie całodobowym – nawet bez zdejmowania przez kilka dni pod rząd. Do ich wytworzenia wykorzystano Comfilcon A – materiał o bardzo wysokich parametrach gazoprzepuszczalności i uwodnieniu.

Soczewki kontaktowe muszą mieć inne parametry niż okulary korekcyjne

Jeśli znasz parametry swoich okularów, to mimo wszystko nie kupuj na tej podstawie soczewek kontaktowych. Każde z tych narzędzi do korekcji wzroku znajduje się w innej odległości od oka, więc ich moc optyczna może się różnić, zwłaszcza jeśli wada wzroku jest większa. Doboru soczewek czy okularów może dokonać jedynie specjalista od ochrony wzroku, optometrysta lub lekarz okulista, ponieważ to oni mają odpowiednie kompetencje w tym zakresie. Dostępne w Internecie kalkulatory mogą w nieprawidłowy sposób przeliczyć Twoją wadę, a przez to spowodować problemu z widzeniem i dyskomfort dla oczu.

Artykuł partnera

Komentarze (0)