Najnowsze wiadomości

24 maja 2024 18:07

Wiercenie w betonie i żelbecie – metody konwencjonalne i diamentoweW materiałach budowlanych, a zwłaszcza w betonie, konieczne bywa wywiercenie otworów. Wówczas do wyboru jest technika konwencjonalna lub diamentowa. Jakie zalety i wady ma wiercenie w żelbecie poszczególnymi metodami?

Wiercenie w betonie metodami konwencjonalnymi – zalety i wady

Główną zaletą konwencjonalnych metod wiercenia w betonie jest ich szeroka dostępność – na rynku działa wiele firm oferujących tę usługę. Niestety, techniki te mają sporo wad. Do najpoważniejszych należy zaliczyć:

  • Duże nakłady pracy – wiercenie w betonie metodami konwencjonalnymi jest czasochłonne, a jeżeli otwory są wykonywane w betonie zbrojonym (żelbecie), to konieczne są dodatkowe czynności, np. wycinanie stali zbrojeniowej
  • Nieregularne krawędzie otworu – ma to związek z kruszeniem się betonu i w praktyce oznacza konieczność wykonania dodatkowych prac
  • Wibracje – wiercenie w żelbecie w sposób tradycyjny wiąże się z wibracjami, które z powodują mikropęknięcia betonu i nie pozostają bez wpływu na wytrzymałość konstrukcji

Liczne wady tradycyjnych technik wiercenia w żelbecie skutkują tym, że coraz większą popularność zyskuje wiercenie metodą diamentową. W krajach Europy Zachodniej technika ta jest wykorzystywana powszechnie.

Wiercenie w betonie techniką diamentową – zalety i wady

Alternatywą dla konwencjonalnych metod wiercenia w betonie czy żelbecie jest wiercenie techniką diamentową. Jak wskazuje nazwa, w jej przypadku wykorzystywane są wiertła diamentowe (koronki diamentowe).

Jakie zalety ma wiercenie w betonie i żelbecie metodą diamentową? Wskazać należy na:

  • Precyzyjne rezultaty – krawędzie otworów wykonanych przy pomocy techniki diamentowej nie wymagają dodatkowej obróbki
  • Bezpyłową i bezudarową pracę – w rezultacie ryzyko powstania mikropęknięć jest ograniczone do minimum
  • Szybkość wykonania prac – co korzystnie przekłada się na ogólne koszty inwestycji budowlanej

Czy wiercenie w żelbecie techniką diamentową ma wady? Za minus można uznać jego cenę. Dotyczy to zwłaszcza nietypowych zleceń, które obejmują wykonanie otworów pod określonym kątem.

Artykuł partnera

Komentarze (0)