Najnowsze wiadomości

21 lipca 2024 9:08

30 milionów złotych na inwestycje Black Pearls VC w projekty badawczo-rozwojoweW środę (19 października) Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło wyniki drugiego konkursu BRIdge Alfa. W ramach tej inicjatywy wybrano 19 podmiotów, które mają doświadczenie w inwestowaniu w innowacyjne projekty badawczo-rozwojowe. Grupa Black Pearls VC już po raz drugi znalazła się w tym gronie – ze swoim funduszem LQT Fund II zajęła drugie miejsce w rankingu 112 wniosków zgłoszonych do programu.

- W zeszłym roku zainwestowaliśmy w projekty ponad 14 mln złotych, najwięcej spośród wszystkich uczestników programu BRIdge Alfa- mówi Marcin Kowalik, współzałożyciel i partner zarządzający Black Pearls VC. - Dzięki współpracy z NCBR, dużym inwestorem instytucjonalnym, w ciągu roku zapewniliśmy finansowanie dziewięciu innowacyjnym projektom z zakresu Life Quality Technologies (Technologie Poprawiające Jakość Życia, LQT). W rekordowo krótkim czasie zrealizowaliśmy plan inwestycyjny obliczony pierwotnie na trzy lata i mogliśmy skompletować jeden z naszych portfeli inwestycyjnych, LQT Fund I. Stoją za nami skuteczność i doświadczenie w wybranej przez nas specjalizacji Wierzymy, że te czynniki odegrały znaczącą rolę w procesie tegorocznej selekcji – dodaje Kowalik.

Grupa Black Pearls VC będzie teraz inwestować w spółki badawczo-rozwojowe (startupy) powierzone przez BRIdge Alfa środki w wysokości 24 mln zł oraz wkład własny z kapitału prywatnego - łącznie 30 milionów złotych. To nie koniec planów Black Pearls VC na ten rok. Firma szykuje nowy fundusz oparty o kapitał prywatny, podejmując współpracę z kolejnymi inwestorami nie tylko z Polski ale także z innych krajów regionu Morza Bałtyckiego. Założenia strategiczne Black Pearls VC przewidują osiągnięcie w kolejnym roku kapitału pod zarządzaniem w wysokości 100 mln zł.

Projekty badawczo-rozwojowe

Black Pearls LQT Fund skupia obecnie dziewięć spółek celowych pracujących nad innowacyjnymi projektami. Wszystkie otrzymały finansowanie z programu BRIdge Alfa NCBR w 2015 roku. Kwota inwestycji w każdą z nich wyniosła od 500 tys. zł do 2 mln zł. Niektóre z tych spółek mogą się poszczycić pierwszymi wdrożeniami. Firma Plurimum, która ma pomóc m.in. branży transportowej w ewidencji towaru dzięki poliwęglanowej plombie z kodem kreskowym, wdraża je u pierwszych klientów. Technologia Quantum Lab, która pozwala odczytać emocje klientów na podstawie mimiki twarzy, została wykorzystana przez amerykańską sieć fast food’ów. Z kolei Parkanizer, system ułatwiający parkowanie, został wdrożony w Piekarach Śląskich i Tarnowskich Górach.

– W tym roku stawiamy na kolejne wdrożenia i pogłębienie naszej specjalizacji. Doświadczenie, jakie zdobyliśmy we współpracy ze środowiskiem naukowym oraz inwestorami prywatnymi, pozwala nam znacznie zwiększyć zakres naszej działalności. Wyrazem tego jest rozszerzenie zasięgu na region Morza Bałtyckiego. Będziemy mocni nie tylko w konkretnej dziedzinie, ale także w regionie – mówi Kowalik, który nie ukrywa, że specjalizacja jest kluczem do sukcesu firmy.

Black Pearls VC jest funduszem kapitałowym wspierającym rozwój polskich innowacji. Zespół funduszu stanowią polscy oraz zagraniczni eksperci o interdyscyplinarnych kompetencjach. Black Pearls VC współpracuje z naukowcami z Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii czy Instytutu Elektrotechniki.

Komentarze (0)