Najnowsze wiadomości

19 marca 2024 8:51

Co musisz wiedzieć zanim kupisz akwarium?



 

Hodowla rybek wydaje się mniej kłopotliwa niż na przykład posiadanie psa, co nie oznacza jednak, że nie wymaga stworzenia pupilom odpowiednich warunków do życia. Zanim radośnie udamy się do sklepu, by kupić pierwsze akwarium, warto zapoznać się z paroma istotnymi kwestiami, dzięki którym będzie to trafiony wybór.

Po pierwsze, sprawdź, czy umowa najmu zezwala na akwarium

Jeżeli jeszcze nie mamy własnego lokum i wynajmujemy mieszkanie, a bardzo chcielibyśmy posiadać rybki, musimy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy zawarta z właścicielem umowa najmu pozwala nam na założenie akwarium. Zwykle jest tak, że im wyższy standard mieszkania, tym właściciele mniej przychylnym okiem patrzą na możliwość przebywania w nich jakichkolwiek zwierzaków.

Warto więc kwestię tę dokładnie wyjaśnić i wszelkie niestandardowe uzgodnienia wpisać do umowy najmu. Wówczas unikniemy jakichkolwiek nieporozumień. Jeśli postąpimy wbrew woli właściciela i założymy akwarium pomimo braku jego zgody, może on zażądać jego usunięcia lub nawet naszej wyprowadzki. Należy zatem zadbać o to, zanim kupimy akwarium.

Po drugie, wybierz odpowiednie miejsce dla akwarium

Aby rybki prawidłowo się rozwijały, wymagają odpowiednich warunków. Zapewnimy je im nie tylko poprzez wyposażenie akwarium we wszystkie niezbędne przybory i roślinność, ale również dzięki ustawieniu zbiornika z wodą w optymalnym miejscu pomieszczenia.

Akwarium NIE powinno znajdować się w pobliżu:

  • kaloryfera – ciepło płynące od grzejnika przyspieszy przyrost glonów, co wymusi częstsze czyszczenie akwarium bądź stosowanie droższego filtra,
  • okna – promienie słońca również przyspieszają wzrost glonów, czego na pewno chcemy uniknąć,
  • drzwi i ciągów komunikacyjnych – rybki mogą się stresować częstym ruchem przy akwarium, przez co nie będą w stanie rozwijać się prawidłowo.

Najlepszym miejscem dla akwarium będzie zatem najciemniejszy kąt pokoju. Nie musimy się obawiać, iż taka lokalizacja sprawi, że rybki będą miały zbyt mało światła. W akwarium montuje się przecież sztuczne oświetlenie, które w zupełności wystarcza, aby zapewnić naszym pupilom odpowiednie warunki do życia, a także dodaje uroku całemu pomieszczeniu. Wnętrze jest bowiem skąpane w delikatnym blasku płynącym z akwarium.

Wybierając optymalną lokalizację, musimy mieć na uwadze także, że wypełniony wodą zbiornik jest dosyć ciężki. Wymaga zatem stabilnej i solidnej podstawy. Warto zdecydować się na specjalną szafkę akwariową, która utrzyma ciężar akwarium, a przy tym ukryje niektóre elementy wyposażenia zbiornika. Taka szafka dostosowana jest do wymiarów zbiornika i również potrzebuje sporo wolnej przestrzeni.

Po trzecie, zastanów się nad optymalną wielkością akwarium

Dla początkujących akwarystów polecane są średnie akwaria – od 50 do 100 litrów. Są one stabilne i łatwo znaleźć dla nich optymalne miejsce w domu czy też mieszkaniu. Na rynku dostępne są także mniejsze zbiorniki, które choć prezentują się uroczo, nie są odpowiednie dla osób dopiero co rozpoczynających swą przygodę z akwarystyką. Z uwagi na niewielkie rozmiary wymagają bowiem więcej uwagi, a także doświadczenia w pielęgnacji. W przeciwnym razie dosyć szybko pokrywają się glonami.

Również i zbiorniki większe niż 100 litrów nie są polecane początkującym akwarystom. Wymagają bowiem wydajniejszego sprzętu, co podnosi koszt założenia zbiornika z rybkami, a przecież na starcie nie mamy pewności, że opieka nad rybkami przypadnie nam do gustu. Musimy mieć bowiem na uwadze to, że akwarium to nie tylko pięknie prezentujący się element wyposażenia wnętrza, a przede wszystkim odpowiedzialność.

Wielkość akwarium musi być również dopasowana do liczby rybek. Ogólnie przyjmuje się, iż na 1 rybkę powinno przypadać 5 litrów wody. Warto mieć to na uwadze, zanim zdecydujemy się na konkretny model zbiornika.

Po czwarte, zastanów się, jakie gatunki ryb wybrać

Zanim kupimy akwarium, warto również zastanowić się nad tym, jakie gatunki ryb mają w nim zamieszkać. Na początek powinny być to osobniki wytrzymałe, które są w stanie przetrwać w zmiennych warunkach. Do gatunków tych zalicza się między innymi:

  • brzanka sumatrzańska,
  • bojownik wspaniały,
  • danio pręgowany,
  • kirysek pstry,
  • kardynałek chiński.

Są to małe osobniki polecane młodym akwarystom. Dobrze bowiem znoszą pierwsze próby opieki nad nimi. Są również towarzyskie i nie mają problemów z funkcjonowaniem wśród innych gatunków.

Po piąte, zadbaj o optymalne warunki dla rozwoju rybek

Sam zbiornik z wodą nie wystarczy, aby rybki przeżyły. Decydując się na założenie hodowli, uwzględnić musimy również wiele innych sprzętów, takich jak filtr do akwarium, oświetlenie, grzałka, termometr, podłoże, roślinność, ozdoby czy też tło.

Elementy te wpływają na twardość, temperaturę oraz pH wody, tworząc optymalne warunki do rozwoju rybek. Bez nich założenie akwarium nie byłoby możliwe. Warto zatem przeanalizować dostępne na rynku możliwości, zanim kupimy akwarium. Tylko wówczas poznamy całkowity koszt założenia hodowli.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)