Najnowsze wiadomości

24 maja 2024 17:39

Trening cardio na stepie czy stepperze do ćwiczeń?Aktywny styl życia to gwarancja nie tylko lepszego samopoczucie na co dzień. Ruch pomaga też wzmocnić organizm i uchronić go przed chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak miażdżyca czy cukrzyca. Wiele osób decyduje się więc na bieganie, jazdę na rowerze czy siłownię. Jednak nie są to jedyne możliwości. Obecnie fitness kluby mają w swojej ofercie niezwykle różnorodne zajęcia. Nadal dużą popularnością cieszy się aerobik i jego najbardziej intensywna odmiana, czyli step. Takiego samego określenia używa się także w odniesieniu do sprzętu niezbędnego w tej wersji aerobiku. Co warto o nim wiedzieć?

Stepy to nic innego jak niewielki, prostokątny stopień, na który wchodzi się i schodzi podczas zajęć ze step aerobiku. Taka platforma do ćwiczeń może się wydawać niepozornym dodatkiem do treningu, ale prawda jest taka, że stanowi spore utrudnienie, a sam step aerobik jest bardzo wymagającą formą zajęć fitness. Stepy to jednak przyrządy nie tylko zarezerwowane dla klubów fitness, bowiem doskonale sprawdzają się także w domowym zaciszu.

Zalety step aerobiku

Step do ćwiczeń nie jest wyjątkowo drogim sprzętem sportowym, a daje niesamowite efekty. Dlatego dobrze jest posiadać go na własność w domu. Nie zajmuje dużo miejsca, więc można go bez problemu przechować pod łóżkiem czy w szafie i wyciągać tylko podczas treningów. Doskonale sprawdzi się także w małych mieszkaniach, gdzie brakuje przestrzeni na większe urządzenia, takie jak rower stacjonarny czy orbitrek. Jakie korzyści wynikają z wykonywania ćwiczeń na stepie?

 1. Wzmocnienie i modelowanie przede wszystkim dolnych partii ciała, czyli mięśni ud, pośladków i łydek.
 2. Ujędrnienie mięśni brzucha.
 3. Poprawa kondycji fizycznej.
 4. Szybkie spalanie tkanki tłuszczowej.
 5. Lepsze funkcjonowanie układu krążenia i oddechowego.
 6. Uelastycznienie ciała.
 7. Lepsza koordynacja ruchowa.
 8. Dobre samopoczucie.

Jaki step do ćwiczeń wybrać?

Znając już zalety korzystania ze stepu, pora zakupić odpowiedni sprzęt. Jednak wybór nie jest prosty. W ofertach sklepów sportowych znaleźć można mnóstwo stepów, od takich za kilkadziesiąt złotych po modele kosztujące kilkaset złotych. Z całą pewnością warto kupić porządny produkt od cenionego producenta, ale też nie ma potrzeby sięgania po stepy z najwyższej półki. Jaki powinien być dobry step do ćwiczeń, aby spełnił swoje zadanie?

 1. Antypoślizgowy – i dotyczy to zarówno powierzchni platformy, na której stawia się stopy, jak i jego spodu, który powinien być wyposażony w antypoślizgowe nakładki.
 2. Regulowany – w stepie bardzo przyda się regulacja wysokości. Wraz z rosnącymi umiejętnościami i poprawiającą się kondycją, można step powoli podnosić, aby utrudnić ćwiczenia. Najlepsze są modele 3-stopniowe.
 3. O odpowiedniej nośności – jak w przypadku każdego sprzętu sportowego należy zwrócić szczególną uwagę na dopuszczalną wagę użytkownika. Powinny to zrobić zwłaszcza osoby ważące 100 kg lub więcej.

Step to niezwykle popularna odmiana aerobiku, przede wszystkim wśród kobiet. Pozwala na szybkie spalanie kalorii i wzmocnienie organizmu. Step jako przyrząd każdy może zakupić do domu i ćwiczyć o wybranej przez siebie porze. Najlepiej wybrać produkty z 3-stopniową regulacją wysokości, wykonane z wytrzymałych materiałów z antypoślizgowym spodem i powierzchnią ćwiczeniową. Najlepiej też, aby step nie był zbyt ciężki, wówczas będzie znacznie ułatwione jego przenoszenie z miejsca na miejsce. W tym miejscu warto również rozważyć zakup stepper’a.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)