Najnowsze wiadomości

2 marca 2024 0:22

Winiety do Szwajcarii - jak to działa?System bezpłatnych autostrad, lub dróg, którymi można poruszać się za pewną opłatą nie funkcjonuje w każdym państwie. W niektórych takie rozwiązania zastępują wykupowane na pewien czas winiety. Warto wiedzieć, gdzie możemy spodziewać się właśnie takiej formy opłat za korzystanie z dróg i przygotować się na tę konieczność. Jednym z państw, które wprowadziło winiety jest Szwajcaria. Nie ma możliwości poruszania się w tym kraju większością autostrad, gdy na szybę nie nakleiliśmy stosownej nalepki. Jak działa ten system, gdzie kupić winiety do Szwajcarii i na jak duży wydatek się przygotować? 

Jak funkcjonują winiety?

Winieta to specjalna naklejka, najczęściej umieszczana na przedniej szybie samochodu, która stanowi dowód uiszczenia opłaty za korzystanie z dróg na terenie konkretnego państwa. Winietę można kupić jeszcze w Polsce (najwygodniej przez internet) lub już po przekroczeniu danej granicy (w specjalnych punktach, na stacjach benzynowych). Termin jej ważności może być różny, od jednego dnia aż do roku. Warto jednak liczyć się z ewentualnością, że w przydrożnym punkcie lub na stacji nie będzie już dostępnych winiet jednodniowych - zwykle bardzo szybko schodzą. Jeśli więc chcemy być pewni, że kupimy winietę na czas wakacyjnego zwiedzania, lepiej będzie zrobić to zawczasu, w Polsce.

Potrzebujesz kupić winietę szybko i bez wychodzenia z domu ? Wejdź na winiety.pl  wykonaj kilka kroków i ciesz się jazdą po szwajcarskich autostradach. Sprawdzam >>

Co ciekawe, w Szwajcarii dostępne są jedynie winiety roczne, bez tych o krótszym terminie ważności.

 

Winiety - Szwajcaria

Przez Szwajcarię da się przejechać, nie kupując winiety. Wystarczy wybierać te drogi, których nie obejmują opłaty. Niestety, w praktyce nie jest tak proste, jak w teorii. Przykładowo, przejechanie przez Szwajcarię z Polski do Francji bez winiety zajmuje o wiele więcej czasu i jest dość trudne. Dlatego warto odpowiednio wcześniej zakupić winiety do Szwajcarii, żeby móc poruszać się po niej wygodnie i sprawnie.

Jak już zostało wspomniane, winiety w Szwajcarii obowiązują przez okrągły rok. Ich ważność obejmuje zawsze okres od 1 grudnia danego roku do 1 stycznia następnego. Warto mieć to na uwadze - roczna winieta zakupiona 15 stycznia i tak straci swoją ważność po dwóch tygodniach!

Winiety do Szwajcarii obowiązują dla wszystkich pojazdów do 3,5 tony. Ich cena także jest stała - 40 franków, co daje około 150 złotych. O wiele bardziej dotkliwa jest kara finansowa za poruszanie się bez ważnej winiety po płatnych drogach - to około 700 złotych.

Warto również wiedzieć, jak poprawnie przykleić winiety - Szwajcaria wymaga umieszczenia ich na środku przedniej szyby (na górze, za lusterkiem) lub w jej dolnym albo górnym lewym rogu, tak, by była widoczna, ale nie zasłaniała kierowcy drogi. Nie trzeba jej wypełniać ani dziurkować.

Wjazd bez winiety

Wiele osób zastanawia się, co należy zrobić, gdy wjeżdżamy na teren Szwajcarii nie posiadając winiety. Najlepiej ustawić się przed przejściem granicznym na specjalnym pasie dla osób, które jej nie mają i zakupić naklejkę na przejściu. Na terenie Szwajcarii można kupić winietę na stacjach paliw lub na poczcie, a także w większych punktach, oferujących ich sprzedaż.

Komentarze (1)

  1. Kosa (Zibi) - 23 sierpnia 2021

    Nie jest prawda ze kulujac winiete 15.01 skonczy sie nam za dwa tygodnie.Kulujac 15 stycznia winieta jest wazna do 31.01 nastepnego roku.