Najnowsze wiadomości

24 maja 2024 18:40

Terapia uzależnień dla młodzieży​Okres dojrzewania to dla nastolatka niełatwy czas. Zachodzą nie tylko zmiany w jego ciele, ale także mózgu. Przez to postrzeganie otaczającej rzeczywistości i własnych emocji nie jest już tak jednoznaczne. Zachwianiu ulega też relacja pomiędzy dzieckiem, a jego opiekunem. Z jednej strony nastolatek odczuwa dużą potrzebę autonomii, z drugiej pragnie bliskości i akceptacji. Dużą uwagę przykuwają relacje rówieśnicze, które stają się centralnym punktem odniesienia dla nastolatka. To wszystko sprawia, że wiele młodych osób zaczyna eksperymentować i nie stroni od zachowań ryzykownych. W efekcie może pojawić się uzależnienie od substancji psychoaktywnych. Zastanawiasz się, jakie są sposoby pomocy młodzieży uzależnionej? Zapraszamy do lektury naszego tekstu.  

1. Terapia uzależnień dla młodzieży 

2. Leczenie uzależnień - terapia grupowa

3. Indywidualna terapia uzależnień 

Terapia uzależnień dla młodzieży 

Interesuje Cię temat terapia uzależnień dla młodzieży w Warszawie? Profesjonalny ośrodek terapii uzależnień może pomóc Twojemu dziecku. Uzależnienie dziecka to często sygnał, że jakieś potrzeby nie są zaspokajane. Wiele osób nie potrafi samodzielnie poradzić sobie z takim problemem. W terapii uzależnień ważny jest proces zdrowienia całej rodziny. Pomaga to zatrzymać ciąg wydarzeń, które doprowadziły do tego momentu i pozwala zrozumieć, co czuje dziecko. Wsparcie rodziców jest dla młodych ludzi bardzo ważne. 

Leczenie uzależnień - terapia grupowa

Terapia grupowa dla młodzieży pozwala nie tylko przepracować własne problemy i uzależnienie, ale także poczuć się w bezpiecznie w większym gronie osób, które zmagają się z podobnymi trudnościami. Kontakt z rówieśnikami sprawia, że nastolatek nie czuje się wyobcowany i samotny. W takiej przestrzeni łatwiej poczuć się zrozumianym i nieocenianym. Można także posłuchać doświadczeń innych. Dla wielu osób w wieku nastoletnim taka forma kontaktu może być czymś nowym, jednak przynosi zauważalne korzyści. Dlatego tym bardziej warto skorzystać z takiej formy pomocy. 

Indywidualna terapia uzależnień 

Indywidualna terapia uzależnień dla młodzieży to często podstawa procesu zdrowienia. Poprzedzona jest ona konsultacją, w której uczestniczy uzależniona osoba i jej rodzice. Podczas tego spotkania terapeuta może rozpoznać problem i poznać zarówno perspektywę nastolatka, jak i jego rodziców. Dzięki konsultacji możliwe jest także ocenienie stopnia uzależnienia. Profesjonalny ośrodek uzależnień prowadzi zwykle zarówno terapię indywidualną, jak i grupową oraz inne formy wsparcia dla uzależnionych i ich najbliższych. 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)