Najnowsze wiadomości

19 kwietnia 2024 20:24

Polski Ład a rozliczenie PIT 28 w internecie



Na coroczne zeznanie PIT online decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Jednak wprowadzenie Polskiego Ładu wywołało trochę zamieszania i wątpliwości. W związku z tym warto spojrzeć na najbardziej aktualne zasady rozliczenia podatków poprzez formularz PIT-28.

Polski Ład 2022

Na początek podsumujmy najnowsze zmiany, które obowiązują przy każdym typie rozliczeń. Podatnicy rozliczający się w Polsce powinni wiedzieć, że deklarację PIT składa się według przepisów o podatku dochodowym obowiązujących od 1 LIPCA 2022 roku, gdy między innymi obniżono stawkę PIT na 12%. W praktyce oznacza to, że zaliczki pobrane wcześniej (styczeń-czerwiec) były wyższe, niemniej z końcem roku będzie możliwy zwrot nadpłaconego podatku.

A co, jeśli komuś zależy na utrzymaniu poprzedniej stawki PIT? W takiej sytuacji można modyfikować poszczególne elementy swojej deklaracji, w tym PIT 28, pod względem wysokości dokonanych odliczeń. Jednak nie wszystkie zagadnienia są objęte taką opcją i nie jest możliwe całościowe ujęcie rozliczenia według stawek sprzed 1 lipca.

Powyższa sytuacja nie dotyczy ulg podatkowych, które zostały w tym czasie zmienione. Jeśli ulga, na którą przedsiębiorca liczył w maju, dajmy na to, została z początkiem lipca zmodyfikowana lub całkiem usunięta, ów podatnik nie będzie mógł jej uwzględnić w najbliższym okresie rozliczeniowym.

Jakiej działalności gospodarczej dotyczy PIT-28?

PIT 28 dotyczy osób prowadzących firmę należącą do kategorii pozarolniczej działalności gospodarczej. Poza tym podatnik osiąga dochód z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze również w przypadku, gdy mamy do czynienia z najmem prywatnym. Deklaracja PIT-28 powinna zostać wysłana do urzędu skarbowego wyłącznie w sytuacji, gdy mówimy o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych.

Zmiany PIT odnośnie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Polski Ład wprowadził kilka poprawek dla przychodów ewidencjonowanych. Dotyczy to niektórych zawodów medycznych, budowlanych czy sektora IT. Firmy i osoby zajmujące się tworzeniem oprogramowania mogą teraz liczyć na 12% należnego ryczałtu od swoich usług. Inżynierowie budownictwa natomiast, rzeczoznawcy budowlani oraz architekci; lekarze, dentyści (w tym technicy dentystyczni), weterynarze oraz położne i pielęgniarki – ich przychody są opodatkowane 14% ryczałtu.

pit 28

Jak złożyć deklarację PIT 28?

Rozliczenie PIT online z wysokości uzyskanego przychodu jest bardzo proste i intuicyjne. PIT 28 nie jest wyjątkiem. E-pity czy e-deklaracje można złożyć za pomocą platform udostępnionych przez Ministerstwo Finansów. Trzeba jednak pamiętać, że urząd skarbowy udostępni zeznanie podatkowe PIT-28 tylko i wyłącznie w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, w której podatnik rozlicza przychody z najmu albo ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych. Oba przypadki jednocześnie są dopuszczalne, rzecz jasna.

Poza tym aby rozliczyć się z przychodów opodatkowanych według zasad Polskiego Ładu, można skorzystać z wielu innych darmowych platform podatkowych, które nie dość, że prowadzą podatnika przez cały proces krok po krok, to jeszcze zapewniają urzędowe poświadczenie odbioru. To cyfrowy dokument stanowiący o ważności deklaracji PIT 28, jak zresztą wszystkich innych formularzy. Jeśli poświadczenie odbioru nie zostało wysłane do podatnika, oznacza to, że urząd nie otrzymał cyfrowej wersji rozliczenia. Ma to szczególne znaczenie, kiedy rozliczamy się na ostatnią chwilę, albowiem wysłanie i otrzymanie deklaracji przez urząd musi nastąpić przed ostatecznym terminem składania deklaracji. Dotychczas, w przypadku PIT 28, był to ostatni dzień lutego. Od przyszłego roku jednak WSZYSTKIE DEKLARACJE PIT będzie można składać do końca kwietnia.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)